Home / Gülten Dayıoğlu ile KütüphaneSever Söyleşi

Gülten Dayıoğlu ile KütüphaneSever Söyleşi

 

YAZAR GÜLTEN DAYIOĞLU: “UÇABİLMEK İÇİN İKİ KANADINIZIN OLMASI GEREKİR”

by Kütüphaneleri Seviyorum (Notlar) on 2 Nisan 2013 Salı, 17:38

 

KİTAPLARIN ÇOCUKLARA VE GENÇLERE SUNDUĞU EN BÜYÜK FAYDALAR ÜZERİNE

Söyleşi, Gülten Dayıoğlu, 28 Mart 2013, Darüşşafaka Kütüphanesi

Ev sahibi: Darüşşafaka Kütüphane Kulübü ve Kütüphaneleri Seviyorum Girişimi

 

 

 

GD:

 

Sevgili Çocuklar hayat başarınızı sadece okul başarısı getirmeyecek. Eğitim sizin kanatlarınızdan sadece biri. Diğer kanadınız da hayat eğitimi. Uçabilmek için bu iki kanata da ihtiyacınız var. Bu hayat eğitimini bugün ailelerin pek çoğu veremeyecek kadar bilgiden uzak. O zaman hayatı nereden öğreneceksiniz. Televizyonlardan mı? Gazetelerden mi? Hayır, hayatı kitaplardan öğreneceksiniz.

 

Bakın kitaplar benim hayatımda neleri değiştirdi.

 

1. Kitap ana dilime egemen olmamı sağladı. Türkçe’nin büyüsünü, tılsımını kitaplarda gördüm. Ders kitaplarında çocuklara edebiyat tadımlık olarak veriliyor.

Diline hâkim insan kendini iyi ifade eder, sınavlarda soruları anlar, karşısındaki insanı daha iyi anlar. Dili gelişmemiş kişi, düşünce zihninde oluşsa da, onu çıkaramaz.

Dilsel iletişimi beceren uluslar arasında savaşlar bile sona erer. Sapla samanı birbirine karıştırmazlar.

 

2. Kitaplar basit olaylarla örülmez veya el ucuyla yazılmaz. Bir okurun kitabı itmesi, yazarın en büyük korkularından biridir. Okur kitaplarda hayatta olmuş, olan ve olacak nice olayları görür, tanır. Bu şekilde aynı usta bir doktorun hastalık teşhisi koyması gibi, olaylara tanı koyabilir. Bir adım sonrasında çözüm üretmede ustalaşabilir. Olayların örneklerini kitaplardan gördüğü için kişi hayat karşısında paniklemez, çözüm üretici bir tutum içinde olur.

 

3. Kitap okuyarak insan sarrafı olursunuz. Eski zamanlarda sadece yaşlılar insan sarrafıyken, şimdi çok kitap okuyan küçük çocuklar bile karşısındaki insan kaç karat, bir bakışta tanır. Kişi/çocuk kitaptaki kahramanlarla özdeşleşir, onlarla empati kurar. Hayatta karşılaşabileceği her türlü insanı, tanır, öğrenir. Peki, bu neye yarar? Bu onlara bugün arkadaş, ilerde de eş seçiminde yardımcı olur. Günümüzde boşanmalar artık iki aya inmiş. Kişiler karşılarındaki insanı, iç dünyasını, hayallerini tanımadan evleniyor, sonra hızla anlaşamayıp ayrılıyorlar.

Bu yıl Bakırköy Akıl Hastalıkları hastanesinde özel bir çalışmaya katıldım. 14-18 yaş arası uyuşturucu bağımlısı gençler Yeşil Kiraz kitabımı okumuşlar. Kitabı bitirdikten sonra yazarını çağıracağız sözünü vermiş doktorlar, bitirmişler, beni çağırdılar, ben de merakla gittim. Sohbet sırasında çocuklara ilk uyuşturucuyu kimlerden aldığını sordular, 10 kişinin 9’u uyuşturucuya arkadaşları aracılığıyla alışıyor, geri kalanın da ailesinde bağımlı var. Kitaplar arkadaş seçimine yardımcı olduğu için uyuşturucu gibi tehlikelerden bile koruyor. Çünkü gençlikte arkadaşların etkisi aileden çok daha fazla çocuk üzerinde.

 

4. Kitaplar hayal ürünleridir. Hayal ürünleri okuya okuya kişinin hayal gücü gelişir. Kullanılmayan hayal gücü ise, aynı azı dişimiz veya atların toynağı gibi gereksiz hale gelir. Uyarılmayan hayal gücü yeşermez, büyümez.

 

 

Dünyada yüzümüze bakan yok

 

Ben gerçek bir dünya gezginiyim, 107 ülke gezdim. Gördüm ki okuma oranı düşük ülkelerde bilim, teknik sanatta icat yok, biz sadece üretenler için açık pazarız. Onlar düşünüyor, planlıyor, hayata geçiriyor, biz de gidip alıyoruz. Gidip alanın hayal kurmaya da ihtiyacı yoktur. Ülke olarak ne yazık ki gittiğimiz dükkanlarda, otellerde bile saygınlığımız yok. Göbek dansı ve lokum bir ülkeyi tanıtmaya yeter mi? Bir Einstein’ımız, bir Henry Ford’umuz yok. Ben bu yaşımda hala Bill Gates ve Hawkins’le tanışmaya can atıyor, onları merak ediyorum.

 

Çocuklarımıza yapıcı hayaller hediye etmeliyiz

 

Mo’nun Gizemi’ni yazarken çocuklarımıza bir gelecek hayali hediye etmek istedim. Üniversitelere gittim, profesörlerden genetik teknolojisini öğrendim, dersimi çalıştım. Bugün o kitabın okurlarından beni bulan çocuklarım var. Bu hayalimi paylaşarak üniversitede tercihlerini genetik dalından yana yapmışlar. Yarın o çocuklardan biri dünya çapında başarılı olursa ben yaşamıyor olsam bile, toprağımda çiçekler açar sevincimden.

 

Kitaplarımı yazarken ince ince dokurum

 

Yazmak hayal kurmanın anası, sanatın da mayasıdır. Kitaplarımı yazarken önce hayal kurarak başlarım işe, sonra bilgisayarımı açar, plan yaparım, sonra da ince ince bir kumaş gibi dokurum hayallerimi. Tek bir fikirle yazılmaz kitaplar, birçok fikirle yazılır. Aynı yemek yapmak gibidir, heybenizde malzemeniz olması gerekir. Malzemeniz tükendiği zaman gezilerle, bilgilerle yeni malzemeler edinmeniz gerekir.

 

Kitaplar aşı gibidir

 

Aşı gibidir kitaplar. Önce siz sağlıklıyken, sağlamken zayıflatılmış olarak alırsınız her türlü olumsuzluğu ve olumlu hayat ipuçlarını bünyenize, sonra bu sayede içinizdeki hayatla savaş antikorları uyanır. Hayata karşı gerçek bir bağışıklık oluşur vücudunuzda. Çocuklara güven verir kitaplar. Ben yapabilirim der kitap okuyan çocuk. Kitaplardan en iyi şekilde faydalanmak için düzenli okumak gerekir. Özellikle klasikleri hayatınızın her döneminde yeniden okuduğunuzda farklı şeyler keşfedeceksiniz.

 

Hayatta başarılar dilerim evlatlarım.

 

About admin

Check Also

Germinal Buluşması

Herkese Merhaba :) Germinal Kitabı hakkında Turabi Baba Halk Kütüphanesinde yaptığımız keyifli sohbetin kısa bir özetini hazırladım... Buluşmayı keyifli hale getiren başta ağlamayı henüz keşfetmediğini düşündüğüm Çınar’a ve katılan herkese çok teşekkürler… Ayla Arıkan Germinal / Emile ZOLA Katılanlar: Ümmü Sürme, Kenan Ören, Yeliz Uluçay Ören, Ayla Arıkan, Arzu Gül, Kemal Alp Taylan Kitap için Hazırladığımız Tartışma Soruları: İşçileri greve götüren koşullar neydi, Jeanlin’in de göçük altında kaldığı olay greve gidilmesini hızlandırdı mı? Suvarin’in grev fikrine yaklaşımı ve sonrasındaki tutumunu nasıl buluyorsunuz? Etienne’in greve öncülük etmesinde etkili olan hisleri neydi ? Kitaptaki en sevdiğiniz ve en nefret ettiğiniz kahramlanlar kimlerdi? Yazar kitapta kendinden bahsetmiş mi? Genel olarak kitabı nasıl buldunuz? Kitabı nasıl temin ettiniz? Kütüphaneden, satın alarak ya da bir arkadaşınızdan mı? Kitaba kaç puan verirsiniz? Tüm kulüp üyeleri kitabı okurken hissettiğimiz gerçeklik duygusundan çok etkilendik ve kitabı çok keyif alarak okuduk. İsminden dolayı umutlu bir hikayeyi anlattığını tahmin ettiğimiz kitabı okudukça umutla başlayan ama sonra dibe vuran bir öyküyü görmek biraz sarsıcı oldu. Kitapta işçilerin uzun zamandır maruz kaldığı kötü koşullar ve açlık, sabır sınırlarını aşarak onları bir kurtuluş olduğuna yürekten inandıkları greve götürüyor. Greve hazırlık döneminde ve grev süresince Suvarin; kökten çözümcü , kan akıtmaktan yana sert yaklaşımıyla pek sevilen bir karakter olamıyor, ancak Suvarin’ in inandığı değerler uğruna Rusyada mensubu olduğu soylu sınıfa sırt çevirmesi , yine aynı uğurda karısının idamına şahit olması onun klasik bir marksisizm savunucusu olarak tutarlı bir insan olduğunu gösteriyor. Etienne’ in greve liderlik etmesi ilk başta kendini onlardan biri olarak görmesinden ve çalışma koşullarının ağırlığından başlasa da sonraları biraz “mürekkep yalamış” olmanın verdiği itici güçle liderlik vasfı üzerine yapışıyor, iktidar güdüsü herkesi olduğu gibi onu da coşturuyor. Genel olarak kitabın akışında belli bir kahraman/ antikahraman olmaması, bütün karakterlere eşit mesafeden bakmamızı sağlıyor, böylece hepimiz öykünün kahramanlarını değil kendi kahramanlarımızı buluyoruz kitapta. Genel olarak en sevilen karakterler kaderci yaklaşımıyla ve her şeye rağmen temiz kalabilen kalbiyle Catherine ve zorlu koşullara rağmen lider olabilen Etienne oluyor. Yeliz arkadaşımız hariç kimse daha önce yazarın başka bir kitabını okumamış. Kütüphaneseverler olarak kitabı herhangi bir kütüphaneden edinme oranımız %50 gibi düşük bir oran olsa da klasik kitapların bütün kütüphanelerden rahatça temin edilebileceğini biliyoruz. Genel olarak kitaba verdiğimiz ortalama puan 9,75/10 Biz kulüp olarak bu kitabı etkileyici bulduk, severek okuduk. Herkese okumasını tavsiye ediyoruz. Germinal ile ilgili fotoğraflara facebook grubumuzdan bakabilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir