Home / Sarıyer Belediyesi Demirtaş Ceyhun Halk Kütüphanesi

Sarıyer Belediyesi Demirtaş Ceyhun Halk Kütüphanesi

Merhum yazar Demirtaş Ceyhun’un ailesi tarafından bağışlanan ve Sarıyer’li vatandaşların bağışlarıyla Sarıyer Belediyesi’nin oluşturduğu Demirtaş Ceyhun Halk Kütüphanesi’nde çocuk kitaplarının da yeraldığı 5500 kitap bulunmaktadır.
Tüm Sarıyerlilerin faydalanabileceği kütüphanede yer alan kitapların ödünç alınabilmesi için:

*T.C. vatandaşı olan kullanıcıların sadece T.C. nüfus cüzdanı ile başvurması
*En az 6 ay oturma izni almış yabancı kullanıcıların sadece yabancı kimlik numarasını gösterir belge ile başvurması
*18 yaşına kadar olan kullanıcıların ilk başvurularında velisi tarafından imzalanmış yüklenici belgesi ile başvurması gerekmektedir.

Not : Kütüphane hafta içi her gün 08.00-16.30 arası açıktır.

Tel: 444 17 22/Dahili 2114
Adres: Çayırbaşı Caddesi No:14 (Sağlık İşleri Müdürlüğü yanı) Büyükdere / Sarıyer

Kaynak: http://www.sariyer.bel.tr/Mudurluk/11/Duyuru/1606/demirtas-ceyhun-halk-kutuphanemiz-hizmetinizdedir.aspx

About admin

Check Also

Germinal Buluşması

Herkese Merhaba :) Germinal Kitabı hakkında Turabi Baba Halk Kütüphanesinde yaptığımız keyifli sohbetin kısa bir özetini hazırladım... Buluşmayı keyifli hale getiren başta ağlamayı henüz keşfetmediğini düşündüğüm Çınar’a ve katılan herkese çok teşekkürler… Ayla Arıkan Germinal / Emile ZOLA Katılanlar: Ümmü Sürme, Kenan Ören, Yeliz Uluçay Ören, Ayla Arıkan, Arzu Gül, Kemal Alp Taylan Kitap için Hazırladığımız Tartışma Soruları: İşçileri greve götüren koşullar neydi, Jeanlin’in de göçük altında kaldığı olay greve gidilmesini hızlandırdı mı? Suvarin’in grev fikrine yaklaşımı ve sonrasındaki tutumunu nasıl buluyorsunuz? Etienne’in greve öncülük etmesinde etkili olan hisleri neydi ? Kitaptaki en sevdiğiniz ve en nefret ettiğiniz kahramlanlar kimlerdi? Yazar kitapta kendinden bahsetmiş mi? Genel olarak kitabı nasıl buldunuz? Kitabı nasıl temin ettiniz? Kütüphaneden, satın alarak ya da bir arkadaşınızdan mı? Kitaba kaç puan verirsiniz? Tüm kulüp üyeleri kitabı okurken hissettiğimiz gerçeklik duygusundan çok etkilendik ve kitabı çok keyif alarak okuduk. İsminden dolayı umutlu bir hikayeyi anlattığını tahmin ettiğimiz kitabı okudukça umutla başlayan ama sonra dibe vuran bir öyküyü görmek biraz sarsıcı oldu. Kitapta işçilerin uzun zamandır maruz kaldığı kötü koşullar ve açlık, sabır sınırlarını aşarak onları bir kurtuluş olduğuna yürekten inandıkları greve götürüyor. Greve hazırlık döneminde ve grev süresince Suvarin; kökten çözümcü , kan akıtmaktan yana sert yaklaşımıyla pek sevilen bir karakter olamıyor, ancak Suvarin’ in inandığı değerler uğruna Rusyada mensubu olduğu soylu sınıfa sırt çevirmesi , yine aynı uğurda karısının idamına şahit olması onun klasik bir marksisizm savunucusu olarak tutarlı bir insan olduğunu gösteriyor. Etienne’ in greve liderlik etmesi ilk başta kendini onlardan biri olarak görmesinden ve çalışma koşullarının ağırlığından başlasa da sonraları biraz “mürekkep yalamış” olmanın verdiği itici güçle liderlik vasfı üzerine yapışıyor, iktidar güdüsü herkesi olduğu gibi onu da coşturuyor. Genel olarak kitabın akışında belli bir kahraman/ antikahraman olmaması, bütün karakterlere eşit mesafeden bakmamızı sağlıyor, böylece hepimiz öykünün kahramanlarını değil kendi kahramanlarımızı buluyoruz kitapta. Genel olarak en sevilen karakterler kaderci yaklaşımıyla ve her şeye rağmen temiz kalabilen kalbiyle Catherine ve zorlu koşullara rağmen lider olabilen Etienne oluyor. Yeliz arkadaşımız hariç kimse daha önce yazarın başka bir kitabını okumamış. Kütüphaneseverler olarak kitabı herhangi bir kütüphaneden edinme oranımız %50 gibi düşük bir oran olsa da klasik kitapların bütün kütüphanelerden rahatça temin edilebileceğini biliyoruz. Genel olarak kitaba verdiğimiz ortalama puan 9,75/10 Biz kulüp olarak bu kitabı etkileyici bulduk, severek okuduk. Herkese okumasını tavsiye ediyoruz. Germinal ile ilgili fotoğraflara facebook grubumuzdan bakabilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir