23 Sep

last.fm ve myspace in kapatılması, mü-yap

Sonunda bu da oldu. last.fm ve myspace kapatıldı. Bu sefer sebep daha farklı,  hakaret içeren bir video veya müstehcen! içerik değil. Sebep Mü-Yap ın sözkonusu sitelerin şarkıları ücretsiz yayınladığı için mahkemeye başvurması ve sonucunda sitelerin kapatılması. myspace ve last.fm de şarkıcılar/sanatçılar kendilerine sayfa açarak halihazırda olan parçalarını dinleyicileriyle paylaşıyorlar bu durumda doğal olarak yayıncı şirket, plakevi, stüdyo vs.  pas geçiliyor ve bu aracı kurumlar kazanç elde edememiş oluyor.  İşin ilginç bir yönü ise bu sitelerin kapattırılması için başvuruda bulunan Mü-Yap başkanının Ada müzik sahibi ve BirGün gazetesinden yazıları ile tanınan eski bir “dev-yol” cu olan Bülent Forta olması. Bakalım 2005 tarihli yazısında ne diyor:

Kapitalizm koşullarında teknolojinin sağladığı imkânlara bağlı olarak yeni iş modelleri ortaya çıkıyor. Apple, ipod-itunes bağlantısıyla milyarlarca dolar kazanıyor, Microsoft yeni ürünlerini devreye sokuyor; Yahoo, Google, Napster gibi “yeni ekonomi”nin markaları doğuyor. Eski teknolojilere dayanan markalar ise büyük bir çöküş yaşıyorlar; örneğin, fotoğraf filmi satan Kodak, dijital fotoğraf makinelerinin gelişmesiyle birlikte sıkıntılı günler yaşıyor.

 Bütün bu gelişmelerin en önemli sonuçları ndan biri de, eğlencenin ve bilginin kişiselleşmesidir. Artık elinizde taşıyabileceğiniz büyüklükte bir “alet” yoluyla sadece kendinize özgü bir radyo, dinlemek istediğiniz müziklerden oluşturduğunuz bir “diskotekt”, seyretmek istediğiniz filmlerden oluşturduğunuz bir “sinematek” kurabilirsiniz. Hatta sadece duymak istediğiniz haberleri size ulaştıran kişiselleştirilmiş bir medya yaratabilirsiniz. Ek olarak, düşük teknik olanaklarla kendi filminizi, fotoğraflarınızı, müziğinizi yaratabilir; bir “haber merkezi” gibi çalışabilirsiniz.

Biz hâlâ 3-5 bin satan dergilerle, sokaklara yapıştırdığımız afişlerle bu yarışta var olmaya çalışıyoruz. Oysa kitle iletişim araçlarındaki bu dönüşümün sola sağlayacağı çok fazla imkân var. Küreselleşme karşıtı hareketlerin internet ağlarını kullanarak gerçekleştirdikleri eylemler bunun sadece basit bir örneği.

Sorun sadece teknolojik yeniliklerin kullanılmasıyla sınırlı da değil; “dijital insan” giderek bireyselleşen, farklı bilgi süreçlerine ulaşmış, üretim teknolojileri içinde “artı değer” yaratan ve sosyalizmin “devrimci özne” si olarak varsayılan sanayi işçilerinden farklı özelliklere sahip.

Kaynak: http://www.birgun.net/writer_2005_index.php?category_code=1186603162&news_code=1133742224&year=2005&month=12&day=05

Fakat yıllar geçiyor ve tarih 2009 oluyor. myspace ve last.fm in kapatılması üzerine Mü-Yap (Bülent Forta) ile yapılan söyleşiden bir kesit:

Çoğu sanatçının şarkısını alıp oraya koymaya hakkı yok. Çünkü o şarkıda plak şirketinin de yapımcının da aranjörün de hakkı var ve onları biz temsil ediyoruz.”
“insanlar biraz bilinçlendiyse biz yediğimiz küfürlere razıyız

Kaynak: http://www.hafifmuzik.org/?p=3079

Geçmiş düşünceleriyle her ne kadar çelişse de Bülent Forta Mü-Yap başkanı olarak kendi açısından haklı görünüyor. Elbette ki last.fm ve myspace bu eserleri plak şirketlerine lisans ödemeden yapıyor (şu an için görüşmeler devam ediyormuş) . Ancak reklam üzerinden hatırı sayılır para kazanmaktalar. Sorun gerçekten içinden çıkılması zor bir problem. Bir şarkının sahibi kimdir, seslendiren sanatçı mı? Aranjör mü? yoksa Plak şirketleri mi?  Evet geçmişte plak şirketleri sayesinde çok uzaklardaki sanatçıların eserlerini köşedeki dükkanlarımızdan kolayca satın alabildik ama geçmiş geçmişte kaldı. Çağdışı kalmak üzere olan dağıtımcı, plak şirketi gibi aracılardan kurtulmadıkça mp3-çalarlarımızda huzurlu bir şekilde müzik dinlemek baş ağrıtacağa benziyor.

Türkiye’de kapatılmış siteler : http://mindtrick.net/blockedinturkey/list.php