15 Apr

Amazon Kindle WhitePaper II hakkında

DSC_0933 DSC_0934 DSC_0936DSC_0937DSC_0938 DSC_0939   DSC_0928 DSC_0932

Uzun zaman araştırdıktan sonra bir e-book reader almaya karar verdim. Piyasada araştırdığım modeller arasında Nook ve kindle öne çıkıyordu. Bunun dışında ucuz diyebileceğimiz reeder gibi markalar da vardı. reeder’a baktığımda çözünürlük ve genel olarak kalitesinin beni tatmin etmeyeceğini gördüm. Geriye kindle ve Nook  kalmıştı. Pek çok blog’u inceledikten sonra (idyllicmserdark, büyükkeyif)  arka aydınlatmaya  sahip olan Nook Glow ve kindle Whitepaper arasında kindle Whitepaper II dan yana seçim yaptım.

Tercihime neden olan etkenler;

1. Arka ışıklandırmaya sahip olması
2. Kağıda çok yakın görüntü kalitesi
3. Amazon.com gibi bilinen bir markete sahip olması
4. Kullanılan malzemenin kalitesiydi.

Bir aylık kullanımın ardından yorumlarım ise şöyle;

Pil kullanımı gerçekten şaşırtıcı; arada dosya aktarmak için PC’ye bağlamam dışında şarj etmiyorum. Çeşitli yerlerde şarj edilmeden bir ay çalışabileceği yazıyordu. Bazı bloglarda reklamların amazon helpdesk ile görüşülerek kaldırılabileceğinden bahsetmişler ancak ben reklamlarda herhangi bir rahatsız edici yan göremedim. Cihaz kapalıyken ekran koruyucu kipinde ve açıkken de altta ufak bir çubuk şeklinde kitap reklamları çıkıyor.

Wifi ile internete bağlanabilen cihazın “experimental” bir web tarayıcısı var. Bir tablet kadar pratik olmasa da pek çok sitede, özellikle de mobil sitelerde hiç zorlanmadığını gördüm.

Cihazda herhangi bir ses çıkışı yok. Daha önceki versiyonlarda varmış. Eksikliğini hissetmedim.

Sözlük özelliği çok pratik. Yabancı dilde bir kelime üzerine dokunup beklediğinizde Oxford sözlük belirip anlamını veriyor. (sonradan şu adresten TR-ENG sözlük bulup yükledim)

Highlight özelliği ise altını çizmeniz not almanız gereken yerlerde yardımcı oluyor. Daha sonra altını çizdiğiniz bölümlere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Popüler e-kitap formatlarından .mobi ve .azw3 formatlarını tanıyan cihaz .epub formatını okumuyor. Bunun için  Calibre adlı yazılımla dosyayı .mobi’ye dönüştürmek gerekiyor. Tanıdığı tüm formatlar : AZW3,  AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC,DOCX, JPEG, GIF, PNG. Ancak PDF formatındaki belgeleri okumak için çok uygun olduğunu söyleyemeyeceğim.

Normal kitapların korunması açısından geleneksel kitapları dostlarıma ve sevdiklerime hediye edip, normal kitaplığımı da “hard-cover” kitaplarla donatmaya çalışıyorum. Elbette ki Sabahattin Ali’yi güzel ciltli bir kitaptan okumayı kindle’a her zaman tercih ederim!

DSC_1087

 

 

 

 

Leave a Reply